Languages

Basın İlan Kurumu Malatya Şube Müdürü, İletişim Fakültesi Öğrencileriyle Bir Araya Geldi

IMG_0169_0_0.JPG

“Gazeteciliğin Geleceği ve Dijital Medya”

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesinde, Yerel Medya Platformu tarafından “Gazeteciliğin Geleceği ve Dijital Medya” adlı söyleşi programı düzenlendi. Söyleşiye konuşmacı olarak Basın İlan Kurumu Malatya Şube Müdürü Yaşar Kuru katıldı.

Basın İlan Kurumu Malatya Şube Müdürü Yaşar Kuru, konuşmasında şunları dile getirdi:

“Basın İlan Kurumu, İletişim Fakültelerinden en çok istihdam sağlayan kurumların başında geliyor. Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olan bir arkadaşınız var; o da Basın İlan Kurumunda çalışıyor. Gazeteciliği desteklemek, geliştirmek ve denetlemek Basın İlan Kurumunun görevidir. Biz bu meslekte İletişim Fakültesi öğrencilerine destek olmaya çalışıyoruz. Yeni nesil gazetecilik adı altında eğitimler yapıyoruz. Hem İŞKUR, KOSGEB destekleri ile İletişim Fakültesi mezunu öğrencilere istihdam oluşturmak istiyoruz. Hem de yeni nesil gazetecilikte internet medyasında kendilerini daha çok adapte edebilmelerini istiyoruz. Dünyada ve Türkiye’de internet gazeteciliğine yönelik müthiş bir ilerleme var. Bundan kaçamıyoruz. Şu an The New York Times gazetesinin yüzde 50’lik geliri yazılı basın  olmasına rağmen son raporlarında genelde dijital reklam gelirlerini ön plana çıkardıklarını görüyoruz. Gazetenin 4 milyon 900 bin abonesi var. Buna rağmen dijital reklamda yüzde altılık bir düşüş yaşadıkları için içeriklerini insanların ücretsiz olarak görmesine kapatmışlar. Aslında söylemek istediğim şu: Biz yeni nesil gazetecilikte bugüne kadar 300 tane İletişim Fakültesi mezununu Türkiye’de yerel gazetelere yerleştirmiş bulunuyoruz. Basın İlan Kurumu olarak resmi ilanlar da dağıtıyoruz. Her gazeteye resmi ilanlar verilmiyor. Bazı şartları yerine getirmeleri lazım. Bu şartlardan en önemlisi fikir işçisi. Yani şu an Elazığ’da yayınlanan gazeteler 6 tane fikir işçisi çalıştırmak zorunda. Bu fikir işçileri de kıdemli olmak zorunda. Kıdemli olması için de 6 ay devamlı, 18 ay çalışıp sonra kıdemli olabiliyor. Ancak biz istisna yapıyoruz. İletişim Fakültesi mezunları işe girince direkt kıdemli sayılıyor. Sizlerden biri, bir gazeteye iş başvurusunda bulunduğu zaman otomatik olarak fikir işçisi gibi kıdemli oluyorsunuz. Bu anlamda sizin lehinize pozitif ayrımcılıkta bulunmuş oluyoruz. Basın İlan Kurumu Türkiye’nin 41 ilinde şubesi olan bir kurumdur. 1961 yılında kurulan kurum o günden bugüne kadar gazeteleri denetlemekte, düzenlemekte ve maddi anlamda gazetelere yardımda bulunmaya çalışmaktadır. Yeni nesil gazetecilik adlı programlarla İletişim Fakültesi öğrencilerine istihdam sağlamaya çalışıyoruz. Biz yerel gazeteleri daha çok önemsiyoruz. Çünkü Milli Mücadele’de Anadolu basınının büyük katkıları var. Gazeteleri kılcal damarlar olarak görüyoruz. Yaşadığınız bir olayı, sorunu belki ulusal gazeteler yansıtamaz ama yerel gazeteler, yerel çalışanlar sizin mutlu anınızı, üzgün anınızı haber yapabilir. O yüzden bizler yerel gazetelerin yaşamalarını istiyoruz. Son yıllarda dijital medyanın gelişmesi ile Türkiye’de yazılı basında geçen yıldan bu yıla yüzde 14 gibi bir tiraj kaybı var. Özellikle gençlerimiz web üzerinden cep telefonları ile haber okuma alışkanlığı kazanıyor.”

Yaşar Kuru, Basın İlan Kurumu ile ilgili ayrıntılara da değinerek, gazeteciliği geliştirerek desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Söyleşi sonunda İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Tamer Kavuran, Yaşar Kuru’ya programa katılımından dolayı teşekkür belgesi takdim etti.

IMG_0160_0.JPG

IMG_0162_0.JPG

IMG_0164_0.JPG