Diller

Fakültemiz Faaliyetleri

Dekanımız Prof.Dr. Aydın Çelik'in Yerel Medya Ziyaretleri / Ocak 2018

İletişim Fakültesi Dekanlığı Elazığ'da çeşitli medya kuruluşlarını ziyarete devam ediyor. İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Aydın Çelik, kuruluşunun 30. yılı nedeniyle Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. Dekan Çelik’i karşılayan Cemiyetin kurucu başkanı Mehmet Topal, Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti hakkında bilgiler aktardı. Toplantıda İletişim Fakültesiyle ortaklaşa hangi faaliyetler ya da projeler yapılabileceği de istişare edildi. Cemiyet Başkanı Topal yaptığı yazılı açıklamada, Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanının ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve kendisine teşekkür etti. Prof.Dr. Aydın Çelik ziyaretiyle ilgili şunları dile getirdi: 
Elazığ’ın ve Bölgemizin en eski Gazeteciler Cemiyetlerinden biri olan Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyetinin 30.yılını tebrik etmek için geldim. Karşımda köklü bir mesleki birikimle karşılaştım. Bu da beni çok mutlu etti. Cemiyetin kurucu Başkanı Mehmet Topal ile koyu bir sohbete daldık. Gelecekte Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti ile iletişim alanında güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Bu vesile ile Fırat Havzasının 30. yılını kutluyor, emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.


Fotoğraf ve Haber: www.haberinsaati.com

 


22 Kasım 2017
Halkla İlişkiler ve İletişim Topluluğu tarafından 22 Kasım Çarşamba günü saat 12'de AMFi 1'de düzenlenen programda Evren Göz, İletişim mezunlarını sektörel gelişmeler ve iş imkanları hakkında bilgilendirdi. Öğrencilerin kendilerini çok iyi yetiştirmeleri gerektiğini belirten Göz, öğrencilerin iyi bir dil eğitimi almalarını önerdi. Halkla İlişkiler ve İletişim Öğrenci Topluluğu danışmanı Yrd.Doç.Dr. Metin Gültekin'in de katıldığı programa çok sayıda öğrenci ilgi gösterdi.


16-17 EKİM 2017
Belgesel Film Proje Geliştirme ve Sunum Atölyesi

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB), bu yıl 4 üniversitede belgesel filmle ilgili periyodik bir projeye imza attı. Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde 16-17 Ekim 2017 tarihlerinde Belgesel Film Proje Geliştirme ve Sunum Atölyesine Belgesel Sinemacılar Birliği'nden üç isim katıldı. BSB üyesi Mustafa Ünlü, Bingöl Elmas ve Peri Johnson, iki gün boyunca sinema tarihinden önemli belgesel filmlerin gösterimini sundular ve belgesel filmin genel özelliklerini önemli örnekler bağlamında anlattılar. Programın Kasım ve Aralık ayında da süreceğini açıklayan üyeler, öğrencilere belgesel film projesinin aşamalarıyla ilgili başvuru formlarını ve yol haritasını çıktı olarak teslim ettiler. Öğrencilerden ise bir sonraki programa kadar film yapım sürecinin aşamalarını doldurmalarını istediler. Öğrenciler için belgesel film yapımına destek bulacakları bu program "yaratıcı fikirleri ve zengin konularla dolu ülkemizin kaynaklarından" yararlanmayı amaçlıyor. 


Mustafa Ünlü sunum yaparken. (Fotoğraf: FIRAT HABER GAZETESİ)

BSB üyesi ve yönetmen Peri Johnson'un sunumundan...


Belgesel Yönetmeni Bingöl Elmas'ın sunumundan...


Belgesel Yönetmeni Mustafa Ünlü'nün  sunumundan. 
Fotoğraflar: FIRAT HABER GAZETESİ


19 NİSAN 2017
MESLEKİ YETERLİLİK SERTİFİKASI VE MEDYANIN GÜNCEL DURUMU” KONFERANSI

(etkin sekme)

 

RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gürsoy, Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi. Gürsoy’un konuşmacı olduğu “Mesleki Yeterlilik ve Medyanın Güncel Durumu Konferansı”, 19 Nisan 2017 tarihinde fakülte amfisinde gerçekleşti.

​“Aklıma Bir Fikir Geldi” yarışması başta olmak üzere, ülkemizin dört bir köşesindeki iletişim fakültesi öğrencileriyle çeşitli organizasyonlarda bir araya gelen RATEM, bu kez de Elazığ Fırat Üniversitesi’nde geleceğin iletişimcileriyle buluştu. RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy’un konuşmacı olarak davet edildiği Mesleki Yeterlilik ve Medyanın Güncel Durumu Konferansı’na öğrenciler büyük ilgi gösterdi.


Konferans içeriğinde Gürsoy, Radyo ve Televizyon yayıncılığı alanında Türkiye’nin meslek standartlarını belirleme ve mesleki yeterlilikleri belgelemeye yetkili tek kuruluşu olan RATEM’in Başkanı olarak, genç dinleyicilere Mesleki Yeterlilik konusunda tecrübe ve gözlemlerini aktardı. Aynı zamanda medyanın bugünü, sorunları ve geleceğini masaya yatırarak öğrencilere sektörün güncel durumu hakkında bilgi verdi. 

Kaynakwww.ratem.org


14 NİSAN 2016
Medyada Yeni Yönelimler ve Gazeteciliğin Geleceği
Üniversitemiz İletişim Fakültesi ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından 14 Nisan 2016 Perşembe günü İletişim Fakültesi Amfi-2 Salonunda "Medyada Yeni Yönelimler ve Gazeteciliğin Geleceği" konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa CANBEY katıldı. 

İletişim Fakültesi Konferans Salonunda yapılan konferansa üniversitemiz rektörlük makamı olmak üzere, öğretim üyeleri, Elazığ'daki çeşitli kurum ve kuruluş çalışanları, medya mensupları ve İletişim Meslek Lisesi öğrencileri ile üniversite öğrencileri katıldı. Açış konuşması Rektör Demirdağ'ın, "Medya, her yönüyle toplumun şekillenmesinde ve toplumun doğruları öğrenmesinde önemli bir yere getirmektedir" sözleriyle başladı. Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey “Medyada Yeni Yönelimler ve Gazeteciliğin Geleceği” başlıklı konferansta katılımcılara konuyla ilgili bazı bilgilere yer verdi ve "Yeniçağın, medyayı inanılmaz bir şekilde etkilediğini, çağımızda yaşanan teknolojik unsurların medyayı ciddi biçimde etkilediğini" kaydetti.
Canbey, "sadece teknoloji değil, medya teknolojisinde yaşanan gelişmeler medyayı derinden etkilemeye başlıyor. 2050’li yıllarda gazeteler sona erecek diyorlar. Çünkü kitleler nerede olursa medya da oraya yöneliyor. Şimdi herkesin sosyal medyası ve interneti var. Haberler o kadar hızlı yayılmaya başlıyor ki gazetenin, radyonun ve televizyonun, Dijital Devrim tehlikesini fark etmesi gerekiyor”.

 

 
 


17-18 MART 2016
Birinci Kısa Film Buluşmaları
Fırat Üniversitesi Sinema Topluluğu tarafından düzenlenen "Birinci Kısa Film Buluşmaları" 17 Mart- 18 Mart'ta yapılan 3 atölye çalışması ve Panelin ardından sona erdi... Akademik danışmanlığını Araştırma Görevlisi Yunus NAMAZ'ın yaptığı SİNEFİ, 17 Mart Perşembe günü Kurmaca Film Atölyesi ve akabinde Saat: 14.00'da İletişim Fakültesi AMFİ Salonunda "Yönetmenlerle Kısa Film üzerine" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. 18 Mart 2017 Cuma ise iki atölye çalışması (Animasyon ve Kurmaca film atölyesi) daha yapıldı. Öğrenciler yönetmenlerin kısa film üretim süreçlerini bizatihi görme imkanı elde etti. 

Türkçe