Diller

Fakülteden kısa kısa...

TRT eğitim dairesi uzmanları tarafından genç iletişimciler yarışmaları konusunda Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İletişim Fakültemizde konferanslar devam ediyor. 22 Şubat 2018 Perşembe günü fakültemizin konuğu Gazeteci-yazar Erol Kara'ydı. "Değişen ve ve Gelişen Türkiye'de Gazeteci Olmak" başlıklı programda genç iletişimciler mezuniyet sonrasında çalışacakları alanla ilgili bilgi ve tecrübeyi dinleme fırsatı elde ettiler. 

FÜ İletişim Fakültesi dış paydaşlarıyla buluştu

İletişim Fakültesi Dekanlığı tarafından dış paydaşlar toplantısı düzenlendi.
Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen dış paydaşlar toplantısı İletişim Fakültesi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya fakülte öğretim üyeleri, bölüm başkanları ve Elazığ’daki medya sektörünün temsilcileri katıldı. İletişim fakültesinin, sektör temsilcileriyle olan ilişkisini güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen toplantıda, öğrencilerin mesleki anlamda bilinçlendirilmesini artırmak, meslek gruplarıyla olan ilişkilerini güçlendirmek ve meslekteki isimlerden tecrübe paylaşımı yapılmasını sağlamakla ilgili konular görüşüldü.

Toplantının açılışında FÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik, fakültenin stratejik planı, uygulama birimleri, yapılan etkinlik faaliyetleri ve personel hakkında bilgi vererek iletişim sektörünü etkileyecek konular hakkında basın mensuplarının da değerli görüşlerinin dikkate alınacağını ifade etti.
Yaklaşık iki saat süren toplantıda paydaşların görüş, beklenti, önerileri alınarak ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunularak yapılması gerekenler değerlendirildi.


Haber: Arş. Gör. Hatice ERTÜRK

Gazeteci-yazar Mehmet Topal, İletişim Fakültesi öğrencileriyle buluştu

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “Gazetecilikte 50. Yıl” konferansına gazeteci Mehmet Topal katıldı. Gazetecilik mesleğinde 50 yıllık bilgi birikimine sahip olan deneyimli gazeteci Topal; meslek hayatı boyunca yaşadıklarını, yazdığı kitapları, kaleme aldığı haberleri ve attığı adımlar ile Elazığ’a kazandırdıklarını aktardı. Gazetecilik serüveninin nasıl başladığını, hangi zorluklarla karşılaştığını, ulusal ve yerel basındaki görevlerini, gazetecinin yapması gerekenleri ve Elazığ basını için yaptıkları girişimleri İletişim Fakültesi öğrencileriyle paylaştı. İletişim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tamer Kavuran, akademik personel, Necip Güngör Kısaparmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Canpolat ve İletişim Fakültesi öğrencileri katıldı.


Gazetecilik mesleğinde 50. yılını dolduran, Mehmet Topal mesleği ile ilgili bilgi birikimlerini İletişim Fakültesi öğrencileriyle paylaştı. Gazeteciliğe nasıl başladığını, bu meslekte nasıl ilerlediğini, çalıştığı medya sektöründen örneklerle aktaran Mehmet Topal, mesleki birikimindeki ayrıntıları anlatarak, İletişim Fakültesindeki genç gazeteci adaylara tavsiyelerde bulundu. 140 yıllık medya geçmişi olan Elazığ için önemli çalışmalarda bulunduklarının altını çizen deneyimli gazeteci Topal, gazetecilik mesleğine öğretmenlerinin teşvikiyle 4. sınıfta okuldaki duvar gazetesine yazdığı haberlerle başladığını belirtti. Halkla İlişkiler Uzmanı olan gazeteci-yazar Topal, “Lisede kalem arkadaşlarımız vardı. Şair Yusuf Hayaloğlu ve Bizimkiler dizisinin yönetmeni Yalçın Yelence ile birlikte duvar gazetesini çıkartıyorduk. Yazı işleri müdürü gibiydik. Şiir yarışmalarında kıyasıya mücadele ederdik.  Eskiden yerel gazetelerimizde cam tirajı vardı. Mesela, Gazi Caddesi’nde Turan Gazetesi, İstasyon Caddesi’nde -benim yıllardır içinde bulunduğum- Uluova Gazetesi ve Elazığ Gazetesi camlarda asılı durur ve her gelen geçen akşama kadar bir ücret ödemeden okurdu. Yerel ve ulusal gazetelerde de yer aldım. Bulunduğum ulusal gazeteler Tercüman, Günaydın, Güneş ve Bulvar Gazetesi’ydi. Haber peşinde koşup uykusuz kaldığım geceler çok oldu. Hep doğru, objektif ve tarafsız olmayı hedef edindim. Meslekte objektif olacaksınız. Bilindiği üzere Elazığ medyası çok eskiye dayanıyor. Türkiye’nin Star TV’den sonra 5. özel televizyon kanalı Elazığ’da kurulmuştur.” dedi.

Gazeteci-yazar Mehmet Topal, gazetecilik mesleğinin yanı sıra birçok kitap da kaleme aldı. ‘Atatürk Elazığ’da’ adlı kitabında Atatürk’ün 17 Kasım 1937’de Elazığ’a yaptığı ziyareti detaylarıyla anlattı. Bunun beraberinde ‘Elâzığ’ca, Elazığ Araştırmaları, Köğanklı Hafız, Kıbrıs’ta Türk Olmak, Şu Harput Dedikleri, Elazığ için Yaptıklarım’ kaleme aldığı eserler arasında yer alıyor.
Uluova gazetesinde yaptığı araştırmacı gazetecilikle Azer’in mezarının Elazığ’da Sivrice yakınlarında olduğu duyurdu. Azer’in Mezarı Elazığ’da yazısını yazdığı dönemde birçok tepkilere ve eleştirilere maruz kaldığını ifade eden Topal, “Bunu ilk gündeme getirdiğim zamanlarda yani ‘Azer’in Mezarı Elazığ’da’ yazdığımda bazı tepkiler almıştım; “Azer Müslüman değildir.” , “Hristiyanlar gelmesin.” gibi söylemler oldu. Amacım Elazığ’ın dini turizmine canlılık katmaktı ki daha sonrasında kayak merkeziyle mezar arasına yol yapıldı. Bölgeye hareketlilik katılması açısından nezih mekanlar açılması için de çalışmalar devam edecek. Sonunda da bu konuda araştırma ve incelememi tamamlayıp Azer’in Mezarı Elazığ’da adlı kitabımı yazdım. Ayrıca bu konu dışında ilk yıllarda kağıt üzerinde yer alan Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Doğal Afetler Araştırma Merkezi, rektörlükle yaptığım çalışma neticesinde benim öncülüğümde açıldı. 140 yıllık medya geçmişi olan bir şehirde bunların olması şarttı. Ayrıca Elazığ Basın Müzesi projemiz de var. Bunun da ileriki zamanlarda faaliyete geçmesi için yürüttüğümüz çalışmalarımız var.”
Yaklaşık bir saat süren konferans, Mehmet Topal’ın, İletişim Fakültesi öğrencilerinin sorularını yanıtlamasıyla sona erdi.


 

İnternetin yeni dizisi: Abzüğürt

Geçtiğimiz yıl 10. Çayda Çıra Film Festivaline katılan ve yaptıkları kısa film ile dereceye giren Fırat Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü öğrencilerinden bir grup film çekme çalışmalarına devam ediyor. Kısa filmden sonra internet dizisi çekmeye başlayan öğrenciler “Abzüğürt” adlı dizi ile başarılarına başarı katmaya devam ediyor.


Yönetmenliğini Muhammet Karabulut ve Kamil Coşkun adlı öğrencilerin yaptığı Abzüğürt Youtube'da 10 Şubat Cumartesi günü ilk bölümünü yayınladı. Çekimlerinin İletişim Fakültesinde ve Elazığ’ın farklı mahallelerinde yapılan dizi, sürekli bir yerde çalışamayan züğürt bir karakteri ve onun çocukluk aşkını komik ve eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Son zamanlarda internet dizi kültürünün ülkemizde yaygınlaşması sebebiyle böyle bir dizi çektiklerini söyleyen dizinin senaristi ve aynı zamanda yönetmeni olan Muhammet Karabulut: “Daha önce bir çok kısa film çekmiştik ve artık daha uzun daha detaylı olay örgüsü olan bir iş yapmak istiyorduk. Ekip arkadaşlarımızla görüşüp proje hakkında fikir yürüttük, fikirler aldık ve güzel bir ekip kurup, film çekmeye karar verdik.” dedi.
Fakültelerinden bazı öğretim üyelerinin de kendilerine yardımcı olduklarını aktaran Karabulut, “Fakültede birçok hocamızın desteğini gördük. Dizimizin ilk bölümü olmasına rağmen güzel geri dönüşler aldık. En kısa zamanda 2. bölümü de yayınlayacağız. Diğer bölümlerimiz çok daha eğlenceli olacak.” diye konuştu.

Dekan Prof. Dr. Aydın Çelik, Gazeteciler Günü programına katıldı
 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, Elazığ’da ulusal ve yerel basında görev yapan gazetecilere yönelik olarak yemek programı düzenledi.
Kültür Park Mamürat’ül Aziz Salonu’nda gerçekleştirilen yemekli programa, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül, Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik ve Elazığ’da görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları katıldı.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, “Kamuoyunun doğru, tarafsız ve hızlı bir şekilde bilgilendirilmesini sağlayan basının önemi gittikçe artmaktadır. Basın mensupları, halkın beklentilerini tarafsız bir şekilde gündeme taşıyıp kamuoyuna aktararak çok önemli bir görevi yerine getirmektedir. Bu önemli mesleği yerine getiren basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.” dedi.

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çelik: “Medya sektörüne nitelikli eleman yetiştiriyoruz”
 

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik de, basın elemanlarının bu özel gününü kutladığını belirtti. Prof. Dr. Çelik “Kutsal ve saygın bir meslek olan ‘gazetecilik’ kamuoyunun bilgilenme sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. İnsanoğlu yaşamını sürdürmek için bilgi ve habere ihtiyaç duyar. Gazetecilik bölümünün temel amacı da sektörün nitelikli eleman ihtiyacına cevap vererek, mesleki etik değerlere uyan, bilgili, donanımlı, kendini geliştiren çalışanlar yetiştirmektir. Bu çerçevede İletişim Fakültesi olarak öğrencilerimizin iyi bir eğitim alarak yetişmeleri, medya sektöründe önemli yerlere gelmeleri ve meslek hayatlarında başarılı olmaları için çaba sarf ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

FÜ İletişim Fakültesinden bir başarı daha
 

Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından düzenlenen “Belgesel Film Destekleme ve Geliştirme Projesi”ne Fırat Üniversitesinden İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Nurullah Oral’ın  “Yarım Asırlık Aşk” adlı belgesel film projesi seçildi.
İlk olarak Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından 16-17 Ekim 2017 tarihlerinde İletişim Fakültesinde bir program düzenlendi. Programda “Belgesel Proje Oluşturma Süreçleri” hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.
Programın ikinci süreci olarak projelerin kabul edilmesi ve İstanbul’da yapılacak olan çalıştaya davet edilip proje süreci hakkında, aynı zamanda belgesel sinema, sinema- TV alanına erişimi, sosyal olanakları görece az olan üniversitelerdeki pek çok öğrenciye belgesel sinemayı, belgesel sinemacılara giderek artan gereksinimi anlatmayı; günümüzden başarılı örnekleri izlettirmeyi, daha çok öğrenciyi gelecekteki meslektaşları olma adına sunum yapıldı.    


Proje Elazığ Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi, Giresun Tirebolu Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Van Yüzüncü Yıl Güzel Sanatlar Fakültesinde gerçekleştirildi. Ekim, Kasım, Aralık aylarında iki aşamalı olarak yapılan projede, 60’a yakın öğrenci projesi geliştirildi. Projenin son aşamasında, 14-15 Aralıkta, her okuldan en iyi geliştirilen 2’şer projenin sahibi ve birer akademik personel İstanbul’a davet edildi.
Proje kapsamında, Elazığ Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesinden 1 öğrenci, Giresun Tirebolu Üniversitesinden 3, Gümüşhane Üniversitesinden 2, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesinden 2 ve Van Yüzüncü Yıl Güzel Sanatlar Fakültesinden 3 olmak üzere toplam 11 öğrenci projeleri ve birer öğretim üyesi ile birlikte programa katıldı.


Davete, Fırat Üniversitesinden İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 4. sınıf öğrencisi Nurullah Oral katıldı.
Öğrenciler, Avrupa belgeselciler Ağı/Alman Belgeselciler Birliği, İstanbul Film Festivali, yeni Film Fonu, CNN TÜRK, SEYAP, Sinema Genel Müdürlüğü ve Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) temsilcilerine projelerini sundular, görüşlerini ve önerilerini dinlediler.
Projeleri değerlendirme jüri üyeleri arasında Sinema Genel Müdürlüğü, Genç-Des fonu karar vericileri, CNN TÜRK Programlar Koordinatörü Aslı Öymen, Avrupa Belgeselciler Ağı Başkanı (EDN) Cay Wesnigk, Film yapımcısı Gülin Üstün, Belgesel Yapımcısı ve Yönetmen Kemal Öner, İstanbul Film Festivali Film Direktörü Kerem Ayan, Film Yapımcısı Serkan Çakarer ve Yapımcı Sevilay Demirci yer aldı.
Almanya ve Türkiye’nin, önde gelen belgesel film yapımcıları, 5 üniversiteden seçilen projeleri inceleyerek, bu projelerin hayata geçirilmesi ile ilgili olarak gerekli ilk adımları attı.
Seçilen, belgesel filmlerin geliştirilmesi ile ilgili yapılan çalıştaya katılan Fırat Üniversitesi öğrencisi Nurullah Oral, Belgesel Sinemacılar Birliği Anadolu Üniversiteleri İletişim ve Güzel Sanatlar Fakülteleri Belgesel Sinema ve proje geliştirme ve sunum atölyesini başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı. Aynı zamanda sektörün önde gelen yapımcıları ile görüşme fırsatı buldu.
Projesi kabul edilen Nurullah Oral’ın ‘Yarım Asırlık Aşk’ adlı belgesel filminin konusu ise şöyle: “53 yıl önce birbirlerini sevmelerine rağmen başlık parası yüzünden sevdiğine kavuşamayan Memiş Orhan adlı bir adamın bir barakada 53 yıldır tek başına aynı aşkla sevdiğine kavuşma hayaliyle yaşaması…”

Çalıştayda üstün beğeni toplayan öğrencimizi kutlar başarılarının devamını dileriz.

 

 

 

Türkçe