Diller

Fakülteden kısa kısa...


TRT AKADEMİ ATÖLYE ÇALIŞMALARI SONA ERDİ... 29-30 NİSAN 2019

Kurumsal bilgi ve tecrübelerini genç iletişimcilerle paylaşan ve alanında uzman kişilerle Elazığ’a gelen TRT Akademi ekibi, iki günlük atölye çalışması düzenledi. Atölye çalışmalarında haber, belgesel yapım, diksiyon eğitimi ve radyo yayıncılığı alanında eğitimler verildi.

29 Nisan Pazartesi FÜ Tıp Fakültesi konferans salonunda başlayan programda İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik,  TRT Akademi Atölye çalışmalarının önemine dikkat çekerek iki günlük program çerçevesinde belgesel, haber ve radyo alanlarında mutfak çalışmasının yürütüleceğine işaret etti.

TRT Akademi atölye çalışmaları kapsamında programa katılan TRT Haber Koordinatörü Mehmet Yeşilkaya, yapımcı Ece Soydam, baş spiker Şener Mete ve muhabir Mikail Kurban sunumlarını gerçekleştirdiler. İletişim alanındaki tecrübelerini dile getiren konuşmacılar, öğrencilerin kendilerine yönelttikleri soruları cevapladılar. 

Sunumların devam ettiği esnada Tıp Fakültesinde iki gün boyunca yayın yapacak TRT Radyoları (TRT GAP ve Radyo 2) Fırat Üniversitesi Rektörlüğünden ve İletişim Fakültesinden iki ismi ağırladı. İlk olarak FÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadettin Tanyıldızı TRT Radyo yayınına konuk oldu. Ardından mikrofona İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik davet edildi.

Programın ilk günü öğleden sonra İletişim Fakültesinde dört farklı atölye kuruldu. Yapımcılığını Ece Soydam’ın üstlendiği Kurt Belgeseli’nin gösterimi AMFİ 2’de yapıldı. “Belgesel Atölyesinde” öğrenciler ile yapımcı Ece Soydam, belgesel filmin yapım sürecine dair görüşlerde bulundular. AMFİ-1’de ise TRT Haber Koordinatörü Mehmet Yeşilkaya’nın katılımıyla “Radyo Atölyesi” vardı ve radyo programını oluşturan ana unsurlara yer verildi. TRT baş spikerlerinden Şener Mete de “Diksiyon ve Beden Dili Atölyesi”nde diyafram nefesi ve doğru nefes alma tekniklerinden söz etti. Muhabir Mikail Kurban ise haber yazımı ve haber yapım aşamalarına değindi. İlk günkü atölye çalışmaları böylece tamamlanmış oldu.

30 Nisan Salı günü atölyeye kalındığı yerden devam edildi. Bugün üç atölye çalışması yürütüldü. Ece Soydam ile Belgesel Atölyesinde öğrenciler bu defa belgesel filmde yapım, müzik, telif hakları, ekip çalışması gibi başlıklar üzerinde sorularını yönelttiler. İlk gün olduğu gibi “Diksiyon ve Beden Dili Atölyesi” Şener Mete ile devam etti. Mete ikinci günde vurgu, tonlama ve uygulama konularına yer ayırdı.  Mikail Kurban’la Haber Atölyesinde canlı yayın teknikleri ve haber örneklerinden söz edildi.

Fotoğraf: Yusuf Boydak
Haber: Dr. Yunus Namaz

 31 Ekim 2018 Çarşamba günü fakültemiz AMFİ 2'de gerçekleştirilen "Teknoloji ve Medya Paneli"ne öğrencilerimizin ilgisi yoğun oldu.

Doruk Medya Grubuna ve panele işritak eden değerli panelistlere teşekkür ederiz.

TRT eğitim dairesi uzmanları tarafından genç iletişimciler yarışmaları konusunda Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İletişim Fakültemizde konferanslar devam ediyor. 22 Şubat 2018 Perşembe günü fakültemizin konuğu Gazeteci-yazar Erol Kara'ydı. "Değişen ve ve Gelişen Türkiye'de Gazeteci Olmak" başlıklı programda genç iletişimciler mezuniyet sonrasında çalışacakları alanla ilgili bilgi ve tecrübeyi dinleme fırsatı elde ettiler. 

FÜ İletişim Fakültesi dış paydaşlarıyla buluştu

İletişim Fakültesi Dekanlığı tarafından dış paydaşlar toplantısı düzenlendi.
Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen dış paydaşlar toplantısı İletişim Fakültesi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya fakülte öğretim üyeleri, bölüm başkanları ve Elazığ’daki medya sektörünün temsilcileri katıldı. İletişim fakültesinin, sektör temsilcileriyle olan ilişkisini güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen toplantıda, öğrencilerin mesleki anlamda bilinçlendirilmesini artırmak, meslek gruplarıyla olan ilişkilerini güçlendirmek ve meslekteki isimlerden tecrübe paylaşımı yapılmasını sağlamakla ilgili konular görüşüldü.

Toplantının açılışında FÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik, fakültenin stratejik planı, uygulama birimleri, yapılan etkinlik faaliyetleri ve personel hakkında bilgi vererek iletişim sektörünü etkileyecek konular hakkında basın mensuplarının da değerli görüşlerinin dikkate alınacağını ifade etti.
Yaklaşık iki saat süren toplantıda paydaşların görüş, beklenti, önerileri alınarak ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunularak yapılması gerekenler değerlendirildi.


Haber: Arş. Gör. Hatice ERTÜRK

Gazeteci-yazar Mehmet Topal, İletişim Fakültesi öğrencileriyle buluştu

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “Gazetecilikte 50. Yıl” konferansına gazeteci Mehmet Topal katıldı. Gazetecilik mesleğinde 50 yıllık bilgi birikimine sahip olan deneyimli gazeteci Topal; meslek hayatı boyunca yaşadıklarını, yazdığı kitapları, kaleme aldığı haberleri ve attığı adımlar ile Elazığ’a kazandırdıklarını aktardı. Gazetecilik serüveninin nasıl başladığını, hangi zorluklarla karşılaştığını, ulusal ve yerel basındaki görevlerini, gazetecinin yapması gerekenleri ve Elazığ basını için yaptıkları girişimleri İletişim Fakültesi öğrencileriyle paylaştı. İletişim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tamer Kavuran, akademik personel, Necip Güngör Kısaparmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Canpolat ve İletişim Fakültesi öğrencileri katıldı.


Gazetecilik mesleğinde 50. yılını dolduran, Mehmet Topal mesleği ile ilgili bilgi birikimlerini İletişim Fakültesi öğrencileriyle paylaştı. Gazeteciliğe nasıl başladığını, bu meslekte nasıl ilerlediğini, çalıştığı medya sektöründen örneklerle aktaran Mehmet Topal, mesleki birikimindeki ayrıntıları anlatarak, İletişim Fakültesindeki genç gazeteci adaylara tavsiyelerde bulundu. 140 yıllık medya geçmişi olan Elazığ için önemli çalışmalarda bulunduklarının altını çizen deneyimli gazeteci Topal, gazetecilik mesleğine öğretmenlerinin teşvikiyle 4. sınıfta okuldaki duvar gazetesine yazdığı haberlerle başladığını belirtti. Halkla İlişkiler Uzmanı olan gazeteci-yazar Topal, “Lisede kalem arkadaşlarımız vardı. Şair Yusuf Hayaloğlu ve Bizimkiler dizisinin yönetmeni Yalçın Yelence ile birlikte duvar gazetesini çıkartıyorduk. Yazı işleri müdürü gibiydik. Şiir yarışmalarında kıyasıya mücadele ederdik.  Eskiden yerel gazetelerimizde cam tirajı vardı. Mesela, Gazi Caddesi’nde Turan Gazetesi, İstasyon Caddesi’nde -benim yıllardır içinde bulunduğum- Uluova Gazetesi ve Elazığ Gazetesi camlarda asılı durur ve her gelen geçen akşama kadar bir ücret ödemeden okurdu. Yerel ve ulusal gazetelerde de yer aldım. Bulunduğum ulusal gazeteler Tercüman, Günaydın, Güneş ve Bulvar Gazetesi’ydi. Haber peşinde koşup uykusuz kaldığım geceler çok oldu. Hep doğru, objektif ve tarafsız olmayı hedef edindim. Meslekte objektif olacaksınız. Bilindiği üzere Elazığ medyası çok eskiye dayanıyor. Türkiye’nin Star TV’den sonra 5. özel televizyon kanalı Elazığ’da kurulmuştur.” dedi.

Gazeteci-yazar Mehmet Topal, gazetecilik mesleğinin yanı sıra birçok kitap da kaleme aldı. ‘Atatürk Elazığ’da’ adlı kitabında Atatürk’ün 17 Kasım 1937’de Elazığ’a yaptığı ziyareti detaylarıyla anlattı. Bunun beraberinde ‘Elâzığ’ca, Elazığ Araştırmaları, Köğanklı Hafız, Kıbrıs’ta Türk Olmak, Şu Harput Dedikleri, Elazığ için Yaptıklarım’ kaleme aldığı eserler arasında yer alıyor.
Uluova gazetesinde yaptığı araştırmacı gazetecilikle Azer’in mezarının Elazığ’da Sivrice yakınlarında olduğu duyurdu. Azer’in Mezarı Elazığ’da yazısını yazdığı dönemde birçok tepkilere ve eleştirilere maruz kaldığını ifade eden Topal, “Bunu ilk gündeme getirdiğim zamanlarda yani ‘Azer’in Mezarı Elazığ’da’ yazdığımda bazı tepkiler almıştım; “Azer Müslüman değildir.” , “Hristiyanlar gelmesin.” gibi söylemler oldu. Amacım Elazığ’ın dini turizmine canlılık katmaktı ki daha sonrasında kayak merkeziyle mezar arasına yol yapıldı. Bölgeye hareketlilik katılması açısından nezih mekanlar açılması için de çalışmalar devam edecek. Sonunda da bu konuda araştırma ve incelememi tamamlayıp Azer’in Mezarı Elazığ’da adlı kitabımı yazdım. Ayrıca bu konu dışında ilk yıllarda kağıt üzerinde yer alan Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Doğal Afetler Araştırma Merkezi, rektörlükle yaptığım çalışma neticesinde benim öncülüğümde açıldı. 140 yıllık medya geçmişi olan bir şehirde bunların olması şarttı. Ayrıca Elazığ Basın Müzesi projemiz de var. Bunun da ileriki zamanlarda faaliyete geçmesi için yürüttüğümüz çalışmalarımız var.”
Yaklaşık bir saat süren konferans, Mehmet Topal’ın, İletişim Fakültesi öğrencilerinin sorularını yanıtlamasıyla sona erdi.


 

Dekan Prof. Dr. Aydın Çelik, Gazeteciler Günü programına katıldı

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, Elazığ’da ulusal ve yerel basında görev yapan gazetecilere yönelik olarak yemek programı düzenledi.
Kültür Park Mamürat’ül Aziz Salonu’nda gerçekleştirilen yemekli programa, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül, Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik ve Elazığ’da görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları katıldı.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, “Kamuoyunun doğru, tarafsız ve hızlı bir şekilde bilgilendirilmesini sağlayan basının önemi gittikçe artmaktadır. Basın mensupları, halkın beklentilerini tarafsız bir şekilde gündeme taşıyıp kamuoyuna aktararak çok önemli bir görevi yerine getirmektedir. Bu önemli mesleği yerine getiren basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.” dedi.

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çelik: “Medya sektörüne nitelikli eleman yetiştiriyoruz”
 

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik de, basın elemanlarının bu özel gününü kutladığını belirtti. Prof. Dr. Çelik “Kutsal ve saygın bir meslek olan ‘gazetecilik’ kamuoyunun bilgilenme sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. İnsanoğlu yaşamını sürdürmek için bilgi ve habere ihtiyaç duyar. Gazetecilik bölümünün temel amacı da sektörün nitelikli eleman ihtiyacına cevap vererek, mesleki etik değerlere uyan, bilgili, donanımlı, kendini geliştiren çalışanlar yetiştirmektir. Bu çerçevede İletişim Fakültesi olarak öğrencilerimizin iyi bir eğitim alarak yetişmeleri, medya sektöründe önemli yerlere gelmeleri ve meslek hayatlarında başarılı olmaları için çaba sarf ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 


 

Türkçe